سینمای ایران در سالی که گذشت تعدادی از هنرمندانش را از دست داد و در سوگ آنان نشست که از جمله آنان می‌توان به: «مهدی دانش‌رفتار»، «رضا کرم‌رضایی»، «محمود بنفشه‌خواه»، «کیومرث ملک‌مطیعی»، «حمیده خیرآبادی»، «نعمت حقیقی»، «طاهره سادات هاشمی»، «علی اصغر اوجانی»، «محمد رضا اعلامی»، «آرام شهیدی»، «قربانعلی ترابی»، «محمود بهرامی»، «محمد باقر آشتیانی»، «فرامرز فرازمند»، «بهنام صفری»، «مهین شهابی»، «ناصر اسماعیل‌زاده»، «رضا خندان»، «منوچهر حقانی‌پرست»، «معصومه اسکندری»، «محمد رازدشت»، «اسماعیل ریاحی»، «مهدی آریان‌نژاد»، «حسین باغی»، «محسن یوسف‌بیگ»، «عباس امیری» و «مهری ودادیان»، 27 هنرمندی هستند که در سال 1389 از میان ما رفتند و به دیار باقی شتافتند.

 

* مهدی دانش‌رفتار

مرحوم «مهدی دانش‌رفتار» دستیار کارگردان پس از 15 روز کما، در 7 فروردین ماه 1389 درگذشت.

زنده یاد «مهدی دانش‌رفتار» روز 22 اسفندماه پس از عمل جراحی باز روی مغزش به کما رفت و پس از 15 روز، در سن 31 سالگی دار فانی را وداع گفت.

بنابراین گزارش، زنده‌یاد «مهدی دانش‌رفتار» در مجموعه‌های تلویزیونی نظیر «خرده ستمگران» و «عبور از پاییز» به عنوان دستیار کارگردان فعالیت داشت.

 

 

* رضا کرم‌رضایی

مرحوم «رضا کرم‌‌رضایی» بازیگر تئاتر و سینما در بیمارستان مهر تهران در 14 فروردین ماه1389 و در سن 73 سالگی درگذشت.

مرحوم «رضا کرم‌رضایی» متولد 1316 سنقرآباد کرمانشاه،‌ بازیگر سینما و تلویزیون و مترجم، بازیگر، کارگردان و مدرس تئاتر بوده است.

او فارغ التحصیل از هنرستان هنرپیشگی؛ 1338، فارغ التحصیل از انستیتو فیلم و تلویزیون و تئاتر دانشگاه مونیخ، 1346اخذ عنوان درجه یک هنری مدرک دکترا، روند تجربی از شورای ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت علوم؛ 1361 بوده است.
 

 

* محمود بنفشه‌خواه

شادروان «محمود بنفشه‌خواه» هنرمند عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون ایران 18 فروردین 1389 در سن 67 سالگی درگذشت.

مرحوم «محمود بنفشه‌خواه» متولد 1321 تهران است و فعالیت هنری خود را از سال 1352 و با بازی در نمایشنامه «در اعماق» به کارگردانی «مهین اسکویی» آغاز کرد.

وی دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم حسابداری بوده و گذراندن دوره‌ دوسالانه هنرکده «آناهیتا» و فعالیت در تئاتر از دیگر فعالیت‌های هنری او بود.


 

* کیومرث ملک‌مطیعی

مرحوم «کیومرث ملک‌مطیعی» بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون در تاریخ 21 فروردین سال 1389 در سن 74 سالگی دار فانی را وداع گفت.
شادروان «کیومرث ملک‌مطیعی» ساکن کرج بود و سال‌ها در زمینه هنرهای نمایشی فعالیت کرده است.
وی سال 1315 در بندرانزلی متولد شد. بازی در تئاتر را از سال 1330 در رشت و بازی در سینما را از سال 1350 شروع کرد.

ایفای نقش «غلام‌شش‌لول‌بند» در سریال «زیر آسمان شهر» و بازی در سریال‌های «شاه دزد»، «اشک تمساح»، «شب هزار و یکم»، «مدرسه ما»، «مزرعه کوچک»، «هتل مروارید»، «گل پامچال»، «پس از باران» و «مسافر» از نقش‌آفرینی‌های معروف وی در تلویزیون محسوب می‌شود.
«حسن سنتوری»، «زیر گذر لوطی صالح»، «چرا عاقل کند کاری»، «داروی جوانی»‌ از بازی‌های تئاتری وی به شمار می‌آیند.

او نویسندگی و کارگردانی‌ نمایش‌هایی مثل: «دختر چوپان»، «خانواده نمونه» و «ویلای پرماجرا‌» را هم در کارنامه دارد.

از میان دیگر آثاری که مرحوم «کیومرث ملک‌مطیعی» در آنها ایفای نقش کرده، می‌توان به «گل بارون» (1388)، «پسر آدم، دختر حوا» (1387)، «پوست موز» (1387)، «صبح روز هفتم» (1387)، «کلانتری غیرانتفاعی» (1387)، «خروس جنگی» (تلخ و شیرین) (1386) و «قاعده بازی» (1385) اشاره کرد.


 

* حمیده خیرآبادی

شادروان «حمیده خیرآبادی» بازیگر سینما و تلویزیون شامگاه 31 فروردین سال 1389 درگذشت.
زنده یاد «حمیده خیرآبادی» متولد 1303 در شهرستان رشت بود. وی فعالیت هنری خود را از سال 1326 با تئاتر فرهنگ آغاز کرد.

از آثار وی می‌توان به فیلم‌های «مادر» (زنده یاد علی‌حاتمی)، «سرود تولد» (علی قوی‌تن)، «توکیو بدون توقف» (سعید عالم‌زاده)، «بازیگر» (محمدعی سجادی)، «سفر به خیر» (داریوش مودبیان)، «روزی که خواستگار آمد» (فریال بهزاد)، «پاک‌باخته» (غلامحسین لطفی)، «مرد آفتابی» (همایون اسعدیان)، «سلام به انتظار» (کریم آتشی)، «ماه مهربان» (قاسم جعفری)، «تحفه هند» (محمدرضا زهتابی)، «کلاه قرمزی و پسر خاله» (ایرج طهماسب)، «بازی با مرگ» (حمید تمجیدی)، «روز واقعه» (شهرام اسدی)، «راز چشمه سرخ» (علی سجادی حسینی) و سریال‌های پر بیننده «پدر سالار» (اکبر خواجویی) و «خانه‌سبز» (زنده یاد مسعود رسام) اشاره کرد.


 

* نعمت حقیقی

شادروان «نعمت حقیقی» مدیر فیلمبرداری باسابقه سینمای ایران در روز 9 اردیبهشت سال 1389 درگذشت.

مرحوم «نعمت حقیقی» از قدیمی‌ترین مدیران فیلمبرداری سینمای ایران است که همکاری‌های متعددی را در آثار شاخص سینمای ایران و کارگردانان چون «مسعود کیمیایی»، «بهروز افخمی» و «ناصر تقوایی» داشته است اما به دلیل بیماری وی چندین سال بود که از دنیای سینما کناره‌گیری کرده بود.

از آثاری که مرحوم «نعمت حقیقی» مدیریت فیلمبرداری آن را بر عهده داشت می‌توان به فیلم‌های: «مارال»، «شوکران»، «جهان پهلوان تختی»، «معجزه خنده»، «عروس»، «مهاجران»، «دزد عروسک‌ها»، «ردپایی بر شن»، «دادشاه»، «اعدامی»، «غزل»، «خانه خراب»، «همسفر»، «گوزن‌ها»، «تنگسیر»، «نفرین» و ... می‌توان اشاره کرد.


 

* طاهره سادات هاشمی

شادروان «طاهره سادات‌هاشمی» تهیه‌کننده رادیو ایران و خواهر «سیدجواد هاشمی» در روز 21 اردیبهشت سال 1389 بر اثر بیماری در بیمارستان درگذشت.

زنده یاد «طاهره سادات‌هاشمی پوراصل تهرانی» از اول آبان‌ماه سال 61 با عنوان نویسنده فعالیت خود را در رادیو ایران آغاز کرد.

آن مرحومه در سال 72 با عنوان شغلی پژوهشگر به استخدام رسمی سازمان در آمده است. مدرک وی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی بوده است.

«تا انتها حضور» یکی از بهترین برنامه‌های او بوده که هاشمی در این برنامه ارتباط بسیار خوبی با شهدا و خانواده‌های معظم آنها برقرار کرده بود.


 

* علی اصغر اوجانی

شادوران «علی‌اصغر اوجانی» تهیه‌کننده باتجربه سینما و تلویزیون، در روز 22 اردیبهشت ماه سال 1389 درسن 52 سالگی درگذشت.

از کارهای این تهیه‌کننده می‌توان به فیلم‌های سینمایی «همه دختران من» (اسماعیل سلطانیان)، «زمزمه بودا» (حسین قاسمی‌جامی)، سریال «اصحاب کهف» (فرج‌الله سلحشور) و تله تئاتر «خسیس» اشاره کرد.


 

* محمد رضا اعلامی

شادروان «محمدرضا اعلامی» نویسنده و کارگردان سینمای ایران، در روز 7 خرداد در سن 54 سالگی دار فانی را وداع گفت.

زنده یاد «محمدرضا اعلامی» کارگردانی فیلم‌های سینمایی چون «رازها» (1383)، «ساقی» (1380)، «آشوبگران» (1377)، «آن سوی آینه» (1376)، «افعی» (1371)، «عشق و مرگ» (1369)، «شناسایی» (1366)، «ترنج» (1365) و «نقطه ضعف» (1362) را در کارنامه هنری خود دارد.

وی مدت‌ها بود که مشغول تدارک ساخت فیلم سینمایی «ماشاءالله خان دربارگاه هارون رشید» به تهیه‌کنندگی «مرتضی شایسته» بود که قرار بود تا یک‌ماه آینده در شهرک سینمایی کلید بخورد اما درگذشت ناگهانی وی مانع ساخت دهمین فیلم بلند سینمایی‌اش شد.* آرام شهیدی


زنده یاد «آرام شهیدی» فرزند «یدالله شهیدی» تهیه کننده سینما در روز 28 خرداد سال 1389 دارفانی را وداع گفت.

او در چند فیلم سینمایی در گروه تولید فعالیت ‌کرده است.* قربانعلی ترابی

زنده یاد «قربانعلی ترابی» در روز 28 خرداد سال 1389 در 57 سالگی بر اثر بیماری سرطان از دنیا رفت.
مرحوم «مرحوم ترابی» از فعالان عرصه تهیه و تولید در سینمای ایران بود که پس از سال‌ها تحمل بیماری سرطان که باعث کناره‌گیری اجباری او از فعالیت در سینما شده بود، جان به جان آفرین تسلیم کرد.
از جمله فیلم‌های او می‌توان به فیلم‌های «مرگ سفید»، «مهمانی خصوصی» و «دست‌نوشته‌ها» در دهه 60 اشاره کرد.


 

* محمود بهرامی

شادروان «محمود بهرامی» بازیگر سینما و تئاتر ایران در تاریخ 15 تیر ماه 1387 در سن 73 سالگی به دلیل عارضه ریوی درگذشت.

مرحوم «محمود بهرامی»، در سال 1316 در شهر تویسرکان متولد شد. آغاز فعالیت هنری وی از سال 1334 با قصه‌نویسی در نشریات مختلف بود. همچنین بازی در سینما را از سال 1350 شروع کرد.

«آقای هفت رنگ»، «اگه می‌تونی منو بگیر»، «راننده تاکسی»، «چند می‌گیری گریه کنی»، «قلقلک»، «اسپاگتی در هشت دقیقه»، «بله برون»، «سیزده گربه روی شیروانی»، «گاهی به آسمان نگاه کن»، «بازیگر»، «شهردار مدرسه»، «ماه پیشونی»، «من زمین را دوست دارم»، «جیب‌برها به بهشت نمی‌روند»، «مخترع 2001 »، «رنو تهران ـ 29 »، «بازی تمام شد»، «دستمزد»، «سال‌های خاکستری»، «خارج از محدوده»، «مسافران مهتاب»، «مدار بسته»، «پیک جنگل» از کارهای این بازیگر در فیلم‌های پس از انقلاب به شمار می‌آیند.

از آخرین فعالیت‌های تلویزیونی می‌توان به تله‌فیلم «جفت پوچ» و سریال‌‌های «زن‌بابا»، «متهم گریخت»، «تعطیلات نوروزی» و «بزنگاه» اشاره کرد.


 

* محمد باقر آشتیانی

شادروان «محمدباقر آشتیانی» تهیه‌کننده سینما در تاریخ 29 تیر ماه 1389 در سن 56 سالگی درگذشت.

زنده یاد «محمدباقر آشتیانی» تهیه‌کننده سینما سر صحنه فیلمبرداری فیلم تازه‌اش با نام «راز موفقیت» به کارگردانی عباس مرادیان که برای نمایش در جشنواره فیلم کودک همدان آماده می‌شد،‌ دچار اختلالات تنقسی شد و در یکی از بیمارستان‌های همدان تحت مراقبت قرار گرفت.

آشتیانی پس از اینکه به دلیل حاد شدن مشکلات ریوی به کما رفت، به بیمارستان دی تهران منتقل و در آنجا بستری شد.

از فعالیت‌های وی در مقام تهیه‌کنندگی می‌توان به «گذرگاه»، «بحران»، «حیات»، «بازی» و «دلقک‌ها» اشاره کرد.

آشتیانی از سال 85 به عنوان مدیرتولید پروژه فاخر و سنگین «مختارنامه» (داوود میرباقری) فعالیت داشته است. «تکیه بر خورشید» (حسین سحرخیز) از آخرین فعالیت‌های تلویزیونی این تهیه‌کننده است.
 

 

* فرامرز فرازمند

زنده یاد «فرامرز فرازمند» درتاریخ 23 مرداد ماه در سن 65سالگی درگذشت.

همکاری شادروان «فرامرز فرازمند» با «داریوش مهرجویی» با تهیه فیلم سینمایی «لیلا» آغاز شد و با تهیه آثاری چون «میکس»، «درخت گلابی»، «سنتوری» و... تداوم یافت.

مرحوم «فرامرز فرازمند» به تازگی قصد داشت فیلم «محمدعلی صفورا» با نام «روی پل» را تهیه کند.* بهنام صفری


زنده یاد «بهنام صفری» فیلمساز جوان و از فعالان فیلم کوتاه سنندج در تاریخ 31 مرداد ماه سال 1389 در گذشت.
«پای بوم مه‌اندود» یکی از چند فیلم این فیلمساز سنندجی است که در جشنواره‌های داخلی و خارجی موفق به کسب جوایزی برای این فیلمساز شده بود.
«پای بوم مه‌اندود» همچنین در دوازدهمین دوره جشن خانه سینما در بخش فیلم‌های کوتاه شرکت داشت.
 

 

* مهین شهابی

شادروان «مهین شهابی» بازیگر تلویزیون و سینما در تاریخ اول شهریور ماه 1389 در سن 74 سالگی درگذشت.

زنده یاد «مهین شهابی» متولد سال 1315 در شهر تهران است و دوره بازیگری را سال 1339 در هنرکده آناهیتا سپری کرده است.

او فعالیت خود در رادیو را از سال 1337 آغاز کرد و شروع فعالیتش در تلویزیون نیز در سال 1339است.

شروع فعالیت سینمایی او در فیلم «ماجرای جنگل» به عنوان بازیگر در سال 1339 بود و حضور در فیلم «گاو» نیز از جمله فعالیت‌های سینمایی او است.

مجموعه تلویزیونی «آینه» یکی از محبوب‌ترین سریال‌های دهه 60 سیما است که با حضور شادوران «مهین شهابی» ساخته شد.

«ترانه مادری» از آخرین کارهای مرحومه «مهین شهابی» است.

زنده یاد «مهین شهابی» قبل از بستری شدن در بیمارستان، مشغول بازی در مجموعه تلویزیونی «وضعیت سفید» به تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی و کارگردانی حمید نعمت‌الله بود اما به دلیل ضایعه مغزی از این نقش کناره‌گیری کرد.* ناصر اسماعیل‌زاده


شادروان «ناصر اسماعیل‌زاده» دستیار کارگردان و برنامه‌ریز سینما وتلویزیون در اثر سانحه تصادف روز 7 مهر ماه درگذشت.
مرحوم «ناصر اسماعیل‌زاده» دستیار کارگردان و برنامه‌ریز فیلم‌هایی چون «استخوان»، «شوک»، «زخم شانه‌ حوا» و... بود.
پیکر او روز گذشته در نظرآباد کرج به خاک سپرده شد.

 

 

*رضا خندان

شادروان «رضا خندان» بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر در تاریخ 11 مهر ماه در سن 57سالگی از دنیا رفت.

آخرین حضور مرحوم «رضا خندان» در تلویزیون در نقش «سنان بن انس» در سریال «مختارنامه» بوده است. این بازیگر همچنین در فیلم‌هایی مثل «رأی باز»، «رؤیای جوانی»، «شور عشق» و «دو زن» ایفای نقش کرده است.

مرحوم «رضا خندان» متولد سال 1332 در شوشتر و فارغ‌التحصیل هنرهای نمایشی از دانشکده‌ هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران بود.

فعالیت هنری خود را از سال 1348 آغاز کرد و سال 1366 به عنوان اولین تجربه‌ سینمایی‌اش در فیلم «گمشدگان» به کارگردانی محمدعلی سجادی به ایفای نقش پرداخت.

 


* منوچهر حقانی‌پرست

شادروان «منوچهر حقانی‌پرست» کارگردان و فیلمبردار سینما در تاریخ 13 مهر ماه سال 1389 در محل کارش درگذشت.

مرحوم «منوچهر حقانی‌پرست» متولد 1330 تهران، دارای مدرک کاردانی سینما از دانشکده هنرهای زیبای رم، فعالیت سینمایی را سال 1356 به عنوان فیلمبردار وزارت فرهنگ و هنر آغاز کرد.

وی از سال 59 به ایران آمد و از سال 72 بعد از درگیری با عطاء مهاجرانی دیگر در سینما فعالیت نکرد.

حقانی‌پرست در سال 78 نیز دچار سکته قلبی شده بود.

«توجیه» (60)، «جنگلبان» (66) و «مدرک جرم» (64) از فعالیت‌های این هنرمند در عرصه کارگردانی به شمار می‌روند.
وی همسر «راضیه تجار» نویسنده ایرانی بود.


 

* معصومه اسکندری

شادروان «معصومه اسکندری» بازیگر سینما در تاریخ 20 مهر ماه در سن 85 سالگی به علت کهولت سن درگذشت.

مرحوم « معصومه اسکندری» در سال 1304 در شهر بجنورد متولد شد. وی مادر «محمدرضا سرهنگی»، تهیه کننده فقید سینما بود و بازی در تئاتر را از سال 1320 به طور پراکنده تجربه کرد.

اسکندری حضور جلوی دوربین را از سال 1363 با فیلم کوتاه «کودک و کبوتر» به کارگردانی «محمدرضا نجفی» آغاز کرد.

«کیسه برنج» (محمدعلی طالبی» مشهورترین نقش‌آفرینی وی در سینمای ایران بوده است.

«گوشواره»، «شب‌های روشن»،‌ «دنیا»،‌ «سفر به شرق»، «من ترانه پانزده سال دارم»،‌ «شور عشق»، «آسمان پرستاره»، «واهمه‌های حضور» (موج و دریا)، «ایران سرای من است»، «ملک خاتون»، «عروس و پاتال و آرزوهای کوچک» از جمله دیگر فیلم‌های وی به شمار می‌روند.

 


* محمد رازدشت


زنده یاد «محمد رازدشت» عکاس،تصویربردار و مستندساز که عصر روز 22 آبان‌ماه بر اثر آمبولی ریه در سن 55 سالگی دار فانی را وداع گفت.

مرحوم «محمد رازدشت» متولد 1334 و از جمله نخستین کسانی بود که در ایران با سیستم‌های اولیه‌ ویدئویی کارش را آغاز کرد و از پیشگامان استفاده از تکنیک‌های جدید ویدئوی هنری در ایران بود.

رازدشت، عضو هیئت مدیره انجمن عکاسان مطبوعات ایران و اعضای انجمن مستند سازان ایران بود و علاقه‌ او مستندسازی و ساخت فیلم کوتاه بود و در زمینه ویدئوآرت‌ نیز فعالیت‌هایی داشت.

از کارهای مهم سینمایی او می‌توان به دستیار تدوین فیلم ABCآفریقای عباس کیارستمی و نیز تدوین فیلم «داشتن و نداشتن» نیکی کریمی اشاره کرد.
 

 

* اسماعیل ریاحی

زنده یاد «اسماعیل ریاحی» کارگردان سینمای ایران در سال 23 آبان ماه در 90 سالگی درگذشت.

زنده یاد «اسماعیل ریاحی»، همسر «شهلا ریاحی» بازیگر سینما، سال 1299 در تهران به دنیا آمد. مرحوم «اسماعیل ریاحی» دانش‌آموخته رشته ادبیات دانشگاه تهران و دانشسرای عالی است. وی نویسنده سناریو و کارگردان تئاترهای متعددی بود و ده فیلم سینمایی را نیز نوشته و کارگردانی کرده است.

وی فعالیت هنری را با بازی در تئاتر آغاز کرد. نخستین تجربه سینمایی او نگارش فیلمنامه «جاده مرگ» است که با فیلم‌های زمان خود بسیار متفاوت بود و سال 1351 از دنیای سینما خداحافظی کرد و در یک مؤسسه تبلیغاتی به عنوان مشاور به فعالیت پرداخت.

اولین فیلم تبلیغاتی در ایران نیز توسط او و برای روغن نباتی «شاه‌پسند» ساخته شد.
 

 

* مهدی آریان‌نژاد

زنده یاد «مهدی آریان‌نژاد» بازیگر سینما و تلویزیون صبح 23 آبان‌ماه به دلیل بیماری ریوی درگذشت.

این بازیگر که در دهه 60 با بازی در مجموعه «هشدارهای پلیس» به شهرت رسید بازی در فیلم‌های سینمایی «از بلور خون»، «تبعیدی‌ها»، «شانس زندگی»، «یکبار برای همیشه»، «روزنه»، «سازمان 4» و «کانی مانگا» را در کارنامه دارد.

مرحوم «مهدی آریان‌نژاد» متولد 1326 در زنجان بود و در سال‌های اخیر از بازیگری فاصله گرفته بود.


 

* حسین باغی

شادروان «حسین باغی» گوینده تبلیغات تلویزیونی و رادیویی پس از تحمل یک دوره بیماری در تاریخ 30 آذرماه سال 1389 درگذشت.

حسین باغی که سال‌ها گوینده تبلیغات تلویزیونی بود و مدتی به دلیل بیماری التهاب مغز در بیمارستان بستری بود.

مرحوم «حسین باغی» متولد سال 1329 تهران و فارغ التحصیل مدرسه عالی ترجمه بود و در پرونده کاری خود در دوبله آثاری نظیر «کارآگاه کاستر»، «ارتش سری»، «راه قدس» (امپراطور رم) و... حضور داشت.

صداپیشگی شخصیت‌هایی مانند: «بابا برقی»، «چهار دست» در کارتون «نیک و نیکو»، «سیاساکتی»، «داوود خطر» و «هومن»؛ زنده‌یاد باغی را در ذهن بسیاری از مخاطبان ماندگار کرده است.


 

* محسن یوسف‌بیک

شادروان «محسن یوسف‌بیک» بازیگر نقش «هشیار» در برنامه «هشیار و بیدار» در تاریخ 16 بهمن ماه درگذشت.

«محسن یوسف بیک» مجری و بازیگر سال‌های دهه 60 پیش از ظهر امروز پس از سپری کردن یک دوره بیماری درگذشت.

مرحوم «محسن یوسف‌بیک» در نقش «هشیار» همراه با علیرضا خمسه در نقش «بیدار» اجرای مسابقه «هشیار و بیدار» را برعهده داشتند که در زمان پخش خود، یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان بود.

زنده‌یاد «محسن یوسف‌بیک» حضور در چند فیلم سینمایی و تلویزیونی را نیز در کارنامه هنری خود داشت.


 

* عباس امیری

زنده‌یاد «عباس امیری» در تاریخ 7 اسفند ماه در گذشت.

زنده یاد امیری متولد سال 1329 بود و فعالیت هنری خود را در سال 1364 با فیلم «آتش در زمستان» ساخته حسن هدایت آغاز کرد.

به گزارش فارس، زنده یاد امیری در آثار سینمایی و تلویزیونی بسیاری نظیر «حضرت یوسف» (1386)، «جایی در دوردست» (1384)، «سفر به هیدالو» (1384)، «به من نگاه کن» (1381)، «اثیری» (1380)، «تیک» (1380)، «قاعده بازی» (1376)، «هفت سنگ» (1376)، «اعتراف» (1375)، «روز شیطان» (1373)، «روز واقعه» (1373)، «دمرل» (1372)، «عصیان» (1372)،‌ «حمله خرچنگ‌ها» (1371)، «افسانه مه پلنگ» (1370)، «گرگ‌های گرسنه» (1370)، «عروس» (1369) ، «اُ - منفی» (1368)، تفنگ‌های سحرگاه (1367) و آتش در زمستان (1364) اشاره کرد.

یکی از نقش‌هایی که بیشتر از سایر نقش‌هایی که مرحوم «امیری» ایفا کرد و بیشتر در اذهان و خاطره‌ها ماند، نقش کاهن معبد آمون در مجموعه تاریخی «یوسف پیامبر(ع)» بود. زنده یاد «عباس امیری» به قدری در این نقش منفی قوی ظاهر شد که کمتر مخاطبی بود که با نقش کاهن معبد آمون ارتباط برقرار نکرده باشد و نسبت به این کاهن و کارهایش حس بدی نداشته باشد.
آخرین نقشی که از این بازیگر روی آنتن تلویزیون رفت، نقش «عامر بن مسعود» در مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» به کارگردانی «داوود میرباقری» بود.
 

 

* مهری ودادیان

شادروان «مهری ودادیان» بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون در تاریخ 10 اسفند ماه سال 1389 دارفانی را وداع گفت.
این بازیگر در سال 1315 چشم به جهان گشود و حضور در تلویزیون را از حدود سال های 1337 با اجرا در تئاتر و بازی در سینما را از سال 1346 با ایفای نقش کوتاهی در «آشیانه خورشید» آغاز کرد.
وی در سال‌های پایانی حیات مبتلا به بیماری‌های پارکینسون و آلزایمر شده بود.
«آتش بدون دود»، «دلیران تنگستان»، «پاییز صحرا»، «طالب»، «ماجراهای آقای خموشیان»، «برگ‌ریزان»، «آینه عبرت»، «بی‌گناهان» از جمله کارهای تلویزیونی این بازیگر بوده‌اند.
«گل‌های داودی»، «مدار بسته»، «گمشده»، «پدربزرگ»، «رابطه»، «بگذار زندگی کنم» ، «صعود»، «شکار»، «سایه‌های غم»، «عبور از غبار»، «افسانه آهن، «دلشدگان»، «مرد آفتابی»، «کمیته مجازات»، «معادله»، «عاشق» و «راننده تاکسی» از نقش‌آفرینی‌های سینمایی این بازیگر محسوب می‌شدند.
شهریور امسال شاه‌کرمی نماینده دفتر رییس جمهور از مرحومه «مهری ودادیان» در منزل وی عیادت کرد.

 

 

 

پرکارترین بازیگران سال

مروری بر فیلمهای اکران شده سال 89 گویای آن است که در این سال الناز شاکردوست با حضور در 8 فیلم «سلام بر عشق»، «از ما بهترون»، «فاصله»، «ناسپاس»، «باد در علفزار می‌پیچد»، «چراغ قرمز» و «کارناوال مرگ» پرکارترین بازیگر سال به شمار می‌رود و پس از آن امین حیایی، مهناز افشار و بهاره رهنما هر یک با حضور در پنج فیلم در رده بعدی قرار می‌گیرند. 

امسال امین حیایی، مهنار افشار و بهاره رهنما با بازی هر یک با پنج فیلم در رده‌ی دوم جدول بازیگران پرکار قرار دارند.
 
همچنین محمدرضا فروتن، حامد کمیلی، رضا عطاران، جمشید هاشم‌پور ،پوریا پورسرخ ،فتحعلی اویسی ،رضا شفیعی جم  و مهران رجبی، دیگر بازیگران پرکاری محسوب می‌شوند که هر یک در چهار فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.

در میان بازیگران سه فیلمی هم می‌توان به شهاب حسینی مریلا زارعی «،حمید فرخ نژاد، پانته آ بهرام، سروش صحت، اکبر عبدی، هانیه توسلی، علیرضا خمسه، پژمان بازغی، بهاره افشاری و ارژنگ امیرفضلی را نام برد.

گزارش تصویری از پر کارترین بازیگران سینما در سال رو به پایان 1389 را مشاهده می کنید.

 

الناز شاکردوست در «سلام بر عشق»

الناز شاکردوست در «سلام بر عشق»

الناز شاکردوست با حضور در 8 فیلم «سلام بر عشق»، «از ما بهترون»، «فاصله»، «ناسپاس»، «باد در علفزار می‌پیچد»، «چراغ قرمز» و «کارناوال مرگ» پرکارترین بازیگر سال به شمار می‌رود.

 

امین حیایی در «سلام بر عشق»

امین حیایی در «سلام بر عشق»

امین حیایی با فیلم‌های «پوپک و مش ماشا ..»، «سلام بر عشق»،«سن پطرزبورگ»،«بیداری رویاها»، و «یه اشتباه کوچولو».

 

مهناز افشار در«پوپک و مش ما شاالله»

مهناز افشار در«پوپک و مش ما شاالله»

مهنار افشار با حضور در «پوپک و مش ماشاء ...»، «پسر آدم، دختر حوا»،« تسویه حساب»، «خاطره» و« طبقه سوم ».

 

بهاره رهنما در «سن پترزبورگ»

بهاره رهنما در «سن پترزبورگ»

بهاره رهنما با بازی در «پوپک و مش ماشاء...» ،« سن پطرزبورگ»، «هرچی خدا بخواد»، «عروسک »و «بعد از ظهر سگی سگی» در رده‌ی بازیگران پرکار سینما قرار دارند.

 

محمدرضا فروتن در «چهل سالگی»

محمدرضا فروتن در «چهل سالگی»

محمدرضا فروتن با 4 فیلم «دیگری»، «چهل سالگی»، «عیار14» و «دموکراسی تو روز روشن»

 

حامد کمیلی در «شکلات داغ»

حامد کمیلی در «شکلات داغ»

حامد کملی با چهار فیلم «پسر آدم ، دختر حوا»،« هر چی خدا بخواهد»، «شکلات داغ»، «دردسر بزرگ».

 

رضا عطاران در «از ما بهترون»

رضا عطاران در «از ما بهترون»

رضا عطاران با «تسویه حساب»،« هر چی خدا بخواد»، «از ما بهترون»، و« بعد از ظهر سگی سگی»

 

جمشید هاشم پور در «کیفر»

جمشید هاشم پور در «کیفر»

جمشید هاشم‌پور با «کیفر»، «فرود در غربت»،« نفوذی »و «ازدواج در وقت اضافه».

 

پوریا پور سرخ در «ناسپاس»

پوریا پور سرخ در «ناسپاس»

پوریا پورسرخ؛ بازیگر پر کار سینما با چهار فیلم «شیر و عسل» ،« چراغ قرمز»، «عیار 14»و«ناسپاس».

 

فتحعلی اویسی در «افراطی ها»

فتحعلی اویسی در «افراطی ها»

فتحعلی اویسی با چهار فیلم «افراطی‌ها» ، «شیر و عسل»، «درد سر بزرگ» و «دامادخجالتی».

 

رضا شفیعی جم در « خروس بی محل»

رضا شفیعی جم در « خروس بی محل»

رضا شفیعی جم با حضور در «خروس بی‌محل»،« چراغ قرمز»، «یه جیب پرپول» و« افراطی‌ها».

 

مهران رحبی در «بعد از ظهر سگی سگی»

مهران رحبی در «بعد از ظهر سگی سگی»

مهران رجبی با «شیر و عسل»، «کلانتری غیر انتفاعی»،« بعد از ظهر سگی سگی»، و «دموکراسی تو روز روشن»

 

امیر جعفری در «نفوذی»

امیر جعفری در «نفوذی»

امیر جعفری با چهار فیلم «پوپک و مش ماشاء...» ،« کیفر»،« نفوذی»و «کلانتری غیر انتفاعی».

 

حامد بهداد در «آدمکش»

حامد بهداد در «آدمکش»

حامد بهداد با چهار فیلم «هفت دقیقه تا پاییز»،«لطفا مزاحم نشوید»،« موج سوم» و «آدمکش».

 

 

 تاريخ : پنجشنبه ٢٦ اسفند ۱۳۸٩ | ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ | نویسنده : مهرداد مرتضایی بختیاری | نظرات ()