قیام شیر علی مردان خان بختیاری

زاده خاک پاک بختیاری ست، نام پدرش علیقلی خان چهارلنگ پسر محمد علی خان چهارلنگ بختیاری و نام مادرش بی‌بی مریم ملقب به سردار مریم بختیاری و دختر حسینقلی خان ایلخانی بختیاری بود. او جوانی دلیر و شجاع با دلی صاف و خدایی بود. از این رو بود که نامش را «علیمردان» نهادند که به دلیل شجاعت و دلاوری و وطن پرستی و خدا‌شناسی به «شیرعلیمردان خان بختیاری» ملقب گردید.

پدرش در جوانی وفات یافت و کودکی خود را نزد دایی‌های خود، علیقلی خان سردار اسعد و خسروخان سردار ظفر گذراند و به مکتب رفت تا اینکه در سال ۱۳۰۲ بعد از مجزا شدن طوایف چهارلنگ از هفت لنگ به همراه برادر خود محمد علی خان به عنوان روسای این طایفه تعیین گردیدند.

علیمردان خان در سال ۱۳۰۷ جمعیتی به نام “هیئت اجتماعیه بختیاری” مرکب از ۱۲ نفر از سران و کلانتران بختیاری تشکیل داد.

در زمان آشفته بازار حکومت رضاخانی که تمام تلاش دولت بر این بود که عشایر را یکجانشین و خلع سلاح و ضعیف کند، سردار علیمردان خان بختیاری برای نجات کیان و شرف و هویت سرزمین خود قیام کرد تا جلوی به تاراج رفتن آن‌ها را توسط انگلیس و شاه دست نشانده آنان را بگیرد.

او برای هدف خود با دست خالی و شجاعانه همچون شیری حتی به قیمت از دست دادن جان خود جنگید. جنگید تا ایران آزاد و مستقل و همواره ایران بماند.

عده‌ای از خوانین بختیاری نیز به دلیل نیاز به قیام جهت حفظ کشور و سرزمین اجدادی خود و از روی غیرت وطن پرستی خود به یاری سردار علیمردان خان بختیاری شتافتند ولی عده‌ای دیگر به دلیل منافع شخصی و موقعیت سیاسی خود در دربار شاه حاضر به یاری نبودند و حتی به مقابله با این جهاد پرداختند که یکی از عوامل اصلی شکست حماسه زاگرس همین افراد بودند.

سپاه علیمردان خان برای تحقق اهداف خود که نجات هویت ایران و ایرانی بود جنگهای زیاد و رنج‌های زیادی برد. علی مردان خان در سال ۱۳۰۸ تا ۱۳۱۳ به مدت ۵ سال مبارزه خود را ادامه داد.

اما نهایتا با تهاجم ارتش و پا در میانی دیگر خوانینِ بختیاری پس از یکسال جنگ در قهفرخ (فرخ شهر کنونی) حاضر به صلح و تسلیم شد و به زندان قصر منتقل گردید.

سرانجام در سپیده دم ۱۷ آذر سال ۱۳۱۳ خورشیدی و برخلافِ امان نامه‌ای که رضاشاه صادر کرده بود در برابر جوخه اعدام قرار گرفت.

در وسط حیاط سنگ فرش زندان قصر که فضای غم انگیزی بخود گرفته بود، چوبه داری دیده می‌شد که در فاصله معینی تعدادی نظامی مسلح در حالیکه تفنگهای خود را آماده شلیک می‌کردند، جهت اجرای ماموریت مرگباری صف کشیده بودند. محکوم به مرگ که کسی جز سردار علیمردان خان بختیاری نبود، به تعبیر بزرگ علوی: «جامه‌ای زیبا بر تن کرده» و «سر و رویی آراسته» داشت با گامهای بلند و استوار حلاج وار بدون آنکه ذره‌ای ترس در وجودش داشته باشد، به قتلگاه نزدیک می‌شد و در حقیقت او می‌رفت تا شهادت مظلومانهٔ خود را بر صحیفهٔ رژیم دیکتاتوری رضاشاه رقم بزند.

هنگامی که از برابر جوخه اعدام می‌گذشت با جبینی باز و لبانی پر از خنده با آن‌ها احوالپرسی کرد. وقتی یکی از سربازان می‌خواست چشم‌هایش را ببندد به آرامی دستمال را از دستش گرفت و گفت: پسرم! بگذار تا این صحنه جالب و تماشایی را که قطعا مافوقان شما را خوشحال می‌کند، من هم در آخرین لحظات حیاتم به چشم ببینم. چرا که تا کنون من شیری را دست و پا بسته در مقابل مشتی شغال ندیده بودم.

سید جعفر پیشه وری از قول یکی از زندانبانان که شاهد اعدام آن سردار دلیر بختیاری بود می‌نویسد: در آخرین لحظاتی که می‌خواستند وی را به چوبه دار ببندند کلاه پهلوی خود را به نشان نفرت از رژیم پهلوی مچاله کرد و دور انداخت و صدای رسایش که می‌گفت «زنده باد ایران و آزادی» با صفیر چند گلوله خاموش شد و لحظاتی بعد جسد بیجان مردی که دلی چون شیر و عزمی پولادین داشت و در میدان‌های جنگ هیچ رزمنده‌ای پشت او را ندیده بود دمر بپای چوبه دار بر زمین در غلطید.

سردار علیمردان رفت؛ رفت تا ایران همچنان ایران و بختیاری همچنان بختیاری بماند. اگر چه به دلیل ناملایمتی روزگار نام آن سردار بزرگ را در کتابهای تاریخ ایران زمین زیاد نمی‌بینیم ولی بدانید که نام و یاد شیرعلیمردان خان بختیاری همواره زنده است و زنده خواهد ماند.

او رفت تا بگوید حتی با دست خالی هم می‌توان برای نجات کشور جنگید، جان داد ولی کشور خود را سرافراز نگه داشت. قیام سردار علیمردان خان بختیاری یک قیام احساسی نبود که بعد از مدتی او را از کردهٔ خود پشیمان کند؛ ‌او برای ناموس، وطن، هویت و شرف خود جنگید و برای آن‌ها جان خود را فدا کرد.

درود بر سرداران بزرگ سرزمین پاک بختیاری، درود بر سردار بزرگ بختیاری، فرزند زاگرس، شیرعلیمردان خان بختیاری.

 

/ 1 نظر / 15 بازدید
حقدوست

[گل][گل][گل][گل] [گل] [گل][گل][گل] [گل] سلام و درود بر شما گرامی وبلاگ خوب و جالبی دارید. در ادامه راه موفق باشید. [گل] ضمن تبریک سال نو[گل]، شما بزرگوار برای مطالعه مطالب زیر دعوت شده‌‌اید: ****************** [گل] جملات بسیار زیبا و خواندنی و قابل تأمّل [گل] ****************** [گل] احادیث بسیار زیبای هفته [گل] # وظایف دوست در حق دوست # یکی از نشانه‌‌های پستی و رذالت # بوسه بر لب فقط برای دو نفر ****************** [گل] اعمال و ادعیه عید نوروز [گل] دعایی ناب از حضرت علی(ع) در نوروز برای دفع بلا در طول سال [گل] آداب و ادعیه پوشیدن لباس نو و تازه ****************** [گل] نجس‌‌ترین و پلیدترین چیز دنیا چیست؟ ****************** [گل] توصیه می‌‌‌کنم از باقی صفحات وبلاگ هم بازدید کنید. منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]