امروز در آینه تاریخ 1389/10/30

همه جز احمدشاه از برنامه دولت لندن آگاه
و بوی کودتا را حس کرده بودند!
 

به ترتیب: ژنرال رضاخان - ژنرال آیرونساید - سپهدار - احمد شاه

در جریان بحران کابینه که کسی حاضر نمی شد رئیس الوزراء ایران شود! در این روز، سی ام دیماه 1299 هجری خورشیدی، سلطان احمد شاه قاجار از عین الدوله (عبدالمجید میرزا) خواست که زمام امور دولت را به دست گیرد که او هم نپذیرفت!. از یک هفته پیش از این که سپهدار (فتح الله اکبر) از رئیس الوزرائی کناره گیری کرده بود، وزارتخانه ها به دست معاونان ارشد آنها اداره می شدند. جز احمد شاه، شاید بسیاری از دولتمردان بوی کودتای قریب الوقوع را حس کرده بودند که زیر بار مقام های پیشنهادی که چند روزه بود نمی رفتند؛ و پی برده بودند که که باتوجه به وقوع دگرگونی در روسیه، انگلستان خواب تازه برای ایران دیده است. احمدشاه از تماسهای افسران انگلیسی مستقر در ایران هم با ژنرال رضاخان فرمانده تیپ قزاق آگاه نشده بود.
    در پی کناره گیری سپهدار از ریاست وزراء (نخست وزیری)، احمد شاه از میرزا حسن خان مستوفی و سپس از میرزا حسن خان مشیرالدوله خواسته بود که ریاست دولت را به دست گیرند که نپذیرفته بودند. تردید نیت که ایندو بویی از نقشه دولت لندن برده بودند و نمی خواستند که خودرا بمخاطره افکنند. احمدشاه برای حل مسئله، دوم بهمن ماه با اصرار و خواهش باردیگر سپهدار را مامور تشکیل کابینه کرد، ولی این بار کسی حاضر نمی شد وزیر کابینه او شود!. بیست و شش روز طول کشید تا سپهدار برای کابینه خود وزیر تعیین کرد، ولی دیگر دیر شده بود و یک روز پس از تکمیل کابینه و دو هفته بعد از ملاقات ژنرال ادموند آیرون ساید انگلیسی با ژنرال رضاخان پهلوی در قزوین، تیپ قزاق برای تصرف تهران به حرکت در آمد و ....

به ترتیب: میرزا حسن مستوفی - میرزا حسن مشیر الدوله - عین الدوله

 

هرکه را که رضا شاه برکنار و مجازات کرده بود جاه و مقام دادند!

30 دی ماه 1320 به دسته دیگری از کسانی را که رضاشاه در طول سلطنت خود بویژه از 1314 به بعد (پس از دورشدن از دولت لندن و نزدیک شدن به آلمان و ایتالیا) برکنار کرده و به زندان افکنده بود بار دیگر مقام دولتی مهم دادند. برای مثال: یکی از این افراد سلمان اسدی بود که او را به ریاست اداره انتشارات و تبلیغات ایران ( وزارت ارشاد امروز ) منصوب کردند. در میان این گروه کسانی دیده می شدند که دادگاه آنان جرم آنان را محرز شناخته و به مجازات زندان محکوم کرده بود. ایران از شهریور 1320 تحت اشغال نظامی متفقین درآمده بود و فروغی نخست وزیر تازه یکی از همان اخراج شدگان بود.

 

حکیم الملک رفت و قوام السطنه آمد ـ نخست وزری + ریاست ژاندارمری!

30 دی ماه 1324 ابراهیم حکیمی (حکیم الملک) که موفق به رفع غائله آذربایجان نشده بود از نخست وزیری کناره گیری کرد و قوام السلطنه (که دکتر مصدق او را عامل انگلستان خوانده است) با حمایت آن دسته از دولتهای خارجی که کمر به محاصره شوروی و بویژه جلوگیری از بسط نفوذ آن در منطقه استراتژیک و نفتدار آسیای غربی نبودند و روی کار آمدن اورا درجهت مقاصد خود لازم می دانستند نخست وزیر شد و ریاست ژاندارمری! را هم خود برعهده گرفت. وی اواخر ماه بعد برای حل مسئله آذربایجان به مسکو رفت و ....
    

 

رهایی گروگانهای آمریکایی

جمهوری اسلامی ایران بیستم ژانویه 1981 و 20 دقیقه پس از انقضای دوران ریاست جمهوری جیمی کارتر و آغاز حکومت رونالد ریگان 52 گروگان باقی مانده آمریکایی را رها ساخت که از تهران به آلمان رفتند و از اینجا به آمریکا بازگشتند. این 52 تن 444 روز به صورت گروگان در ایران نگهداری می شدند. تصرف سفارت آمریکا در تهران و ادامه گروگانگیری باعث شکست کارتر در انتخابات نوامبر 1980 شد مخصوصا که گفته شده بود ایران تا زمانی که کارتر رئیس جمهور باشد گروگانهارا رها نخواهد ساخت. بیستم ژانویه، روز آغاز بکار روسای جمهور تازه آمریکاست که جوانترین آنان هنگام آغاز بکار جان اف کندی 43 ساله بود و ریگان (ریگن) 69 ساله سالخورده تر از همه.

 

وقایع ابتدای انقلاب و دفاع مقدس
 در چنین روزی

30/10/59
کمیل شمعون رئیس جبهه راستگرایان لبنان دیروز تاکید کرد که صدام برای دفاع از شرف و حقوق عراق با ایران می‌جنگد و بطور حتم پیروز خواهد شد.

کنگره خلق عرب که از 15 تا 19 ژانویه 25 تا 29 دیماه در طرابلس تشکیل جلسه داد تصمیم گرفت حزب بعث عراق از تمام جلسات خود اخراج کند.

30/10/63
تشکیل کمیته هفت جانبه اتحادیه عرب برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق .

بازدید اعضای هیئت اعزامی دبیرکل سازمان ملل از اسرای عراقی .

30/10/65
اعلام استفاده کشتی‌های جنگی ایران از موشک‌های سوخت ایتالیا باری حملات شبانه به عراق برای اولین بار.

 

Mobin_s2004@yahoo.com  20 ژانویه میلادی Mobin_s2004@yahoo.com تکمیل عمارت تاج محل که به دست استاد عیسی ایرانی ساخته شد

عمارت تاج محل در هند در این روز در ماه ژانویه سال 1653 میلادی تکمیل شد. شاه جهان امپراتور وقت هند تصمیم به ساختن چنین عمارتی به یاد بود همسر خود ــ ممتاز محل ــ گرفته بود که در اثنای وضع حمل چهاردهمین فرزند خویش درگذشته بود. کار ساختن این عمارت زیبا پس از دعوت استاد عیسی معمار بزرگ ایرانی به هند از سال 1631 آغاز شده بود. استاد عیسی برای ساختن این عمارت باشکوه دهها معمار و تزیین کار از ایران (عمدتا از شهرهای اصفهان، کرمان و شیراز) به هند برده بود. بیشتر تزیین کاران از شیراز بودند. قسمتی از سنگهای مرمر از ایران (معادن کوه هزار واقع در شهرک راین Rayen استان کرمان) و ایران خاوری (سرزمینی که انگلیسی ها بعدا نامش را افغانستان گذارده اند و در آن زمان قطعه خاوری ایران بود) به محل حمل شده بود. چند قلم دیگر از مصالح ساختمانی نیز از ایران بود. استاد عیسی در طرح این ساختمان همه نمونه های معماری خاور میانه را بکار گرفته است تا عمارت کاملا اصالت خاور میانه ای داشته باشد، نه هندی (آسیای جنوبی) .

 

روزی که ترومن 4 اصل معروف خود برای جلوگیری از گسترش کمونیسم را اعلام داشت

در این روز، بیستم ژانویه در سال 1949 هری ترومن برای دومین بار سوگند وفاداری به قانون اساسی یاد کرد و زمام امور ایالات متحده آمریکا را به دست گرفت. وی در دوره قبلی به این مقام برگزیده نشده بود بلکه به سبب درگذشت روزولت، دوره ریاست جمهوری او را تکمیل کرده بود. ترومن معاون روزولت بود. وی پس ادای سوگند، در نطقی برنامه خود برای قطع گسترش کمونیسم و جلوگیری از بسط نفوذ شوروی در کشورهای دیگر را که به اصول 4 گانه ترومن معروف شد و جنگ سرد دو بلوک را تشدید کرد اعلام داشت. با اجرای این برنامه، دولت امریکا عملا رهبری بلوک غرب را به دست گرفت. وی قبلا شوروی را امپریالیست کمونیست خوانده بود. ترومن در نطق 20 ژانویه خود که با آن فصل تازه ای در تاریخ باز شد که چهار دهه تمام طول کشید اصول چهارگانه اش را به این شرح اعلام داشت:
    ــ اصل اول؛ حمایت از سازمان ملل.
    ــ اصل دوم؛ ادامه کمک به اروپای خارج از منطقه نفوذ شوروی به منظور ترمیم خرابی های جنگ و نوسازی، از طریق طرح مارشال.
    ــ اصل سوم؛ کمک نظامی بی دریغ به دولتهای ضد کمونیست.
    ــ اصل چهارم؛ شریک کردن کشورهای دوست و ضد کمونیست در پیشرفت های صنعتی و علمی و دادن این نوع کمکها به کشورهای توسعه نیافته.
    
طولی نکشید که یک شعبه اصل 4 ترومن هم در ایران، تقریبا در همه شهرهای بزرگ کشور دایر شد و .... در اجرای اصل سوم این برنامه، دولت امریکا تا ششم اکتبر (ظرف 9 ماه ) به ارزش 5 میلیارد و 800 میلیون دلار اسلحه به کشور های دیگر داد.

 

ارباس 800 نفره

هجدم ژانویه 2005 تکمیل نخستین ارباس دو طبقه که در وضعیت "صندلی های اکونومی" گنجایش حمل 800 مسافر دارد و به مراتب بزرگتر از جمبو جت های بوئینگ است طی مراسمی اعلام شد. در این مراسم گفته شد که کمپانی ارباس با ساختن این هواپیمای پهن پیکر از بوئینگ آمریکا جلو افتاده است. جمبو جت ارباس ( ارباس ـ 380 ) در وضعیت فرست کلاس کامل دارای 555 صندلی است. در مراسم پایانی تکمیل ارباس ـ 380 پنج هزار تن از جمله سران فرانسه، آلمان، اسپانیا و انگلستان - شرکاء کنسرسیوم اروپایی سازنده ارباس حضور داشتند. در همین مراسم اعلام شد که کارخانه ارباس تاکنون سفارش ساخت 149 دستگاه از این هواپیما را دریافت کرده که چین خریدار شماره یک آن است. ارباس 380 از سال 2006 وارد کار مسافربری در خطوط هوایی شده است. مسافرت با این هواپیما به علت بزرگ بودن و گنجایش زیاد، ارزانتر تمام می شود.
     قبل از ارباس، یک کارخانه هواپیماسازی روسیه هواپیمایی بزرگ تر از بوئینگ 747 ساخته بود که اینک در برخی از کشورها از آن استفاده بارکشی می شود.

 

برخی دیگر از رویدادهای 20 ژانویه

1826:   میخائیل سالتیکوف نویسنده رادیکال روسیه به دنیا آمد و63 سال عمر کرد.

1891:   کالاهاهوا پادشاه مجمع الجزایر هاوایی ( در آن زمان کشوری مستقل ) درگذشت .

1921:   به تصمیم لنین، داغستان به صورت یک منطقه خود مختار روسیه در آمد.

1937:   از این روز ؛ بیستم ژانویه آغاز هر دوره چهار ساله ریاست جمهوری آمریکا تعیین شد.

1962:   ( دی ماه 1340 ) دولت تصمیم به خرید شرکت هواپیمایی غیر دولتی ایران ایر و تاسیس یک سازما ن هواپیمایی ملی ( اختصارا: هما ) برای حمل و نقل هوایی در داخل و خارج کشور گرفت و به این ترتیب ایران نیز دارای یک شرکت دولتی خطوط هوایی بین الملی شد.

1969:   نخستین دوره ریاست جمهوری ریچارد نیکسون در آمریکا آغاز شد و وضعیت شاه که با او دوستی دیرینه داشت استحکام بیشتری یافت . درباریان ایران پس از روی کار آمدن جیمی کارتر با این که در دیماه 1356 از شاه در تهران دیدن کرد وی را مخالف حکومت شاه می پنداشتند و در تشدید مخالفت با شاه سهیم می دانستند.

1981:   جمهوری اسلامی ایران 52 گروگان امریکایی را پس از 444 روز آزاد کرد.

Mobin_s2004@yahoo.com  15 صفر Mobin_s2004@yahoo.com

نبرد خونین میان سپاهیان یزید بن مهلب
 و سپاهیان یزید بن عبدالملک

15 صفر 102 - نبرد خونین میان سپاهیان یزید بن مهلب و سپاهیان یزید بن عبدالملک

 

 

 آغاز خلافت مروان حمار،
 پس از خلع ابراهیم بن ولید

15 صفر 127 - آغاز خلافت مروان حمار، پس از خلع ابراهیم بن ولید

 

 

 وفات حسین بن عبیدالله
 معروف به غضائری

15 صفر 485 - حسین بن عبیدالله معروف به غضائری از جمله عالمان حدیث شیعه دار فانی وداع گفت . اورابه سبب اشراف به علوم شرعی ونقلی شیخ الرافع می خواندند. غضائری در علم رجال نیز دانشی درخور توجه داشت به گونه ای که بسیاری از سخنان او در علوم رجالیه آمده است .

 

 

 درگذشت محمدبن علی بن قاسم
معروف به دلّالُ الکُتُب

15 صفر 568 - محمدبن علی بن قاسم معروف به دلّالُ الکُتُب از جمله ادیبان مشهور قرن 6 هجری قمری در بغداد در گذشت . ازاو اشعار زیبایی بجای مانده است همچنین کتابی بنام لمح الملح دیوان اشعاری که به وی منصوب است گواه طبع شاعرانه اوست . از دیگر کتابهای مشهور دلال الکتب اثری است که زینةُ الدَّهر وعَصره اَهل العَصر خوانده می شود .

 

/ 0 نظر / 23 بازدید